[1753] - Vynález bleskozvodu Benjaminom FRANKLINOM. Ako prvý upozornil na elektrický pôvod blesku na základe jeho známeho "experimentu so šarkanom". V takmer rovnakom období vo Francúzsku potvrdil túto hypotézu DALIBARD v MARLY svojím experimentom s kovovou tyčou, ktorá sa pri búrke zelektrizuje. Jacques de ROMAS dospeje k tomu istému záveru pomocou šarkana, ktorý sa odlišuje od Franklinovho tým, že okolo lana, ktoré ho spájalo so zemou bol obtočený medený drôt. Tento objav okamžite viedol k fascinácii bleskozvodmi. Najskôr sa inštalovali na kostoly, následne na ostatné budovy. Módnosť bleskozvodov dáva priestor aj niektorým originálnym uplatneniam, takým ako napr. dáždnik - bleskozvod!
[1880] - Belgický fyzik MELLSENS odporúča chrániť budovy tak, že ich pokryje kovovými drôtmi vedenými po povrchu budovy a spojí všetky výčnelky na streche s následným niekoľkonásobným uzemnením. To bol začiatok konštrukcie ochrannej klietky.
[1914] - Prvé pokusy vylepšiť jednoduchý tyčový bleskozvod maďarom SZILLÁRDOM a francúzom DOZEREM.
[1986] - Po rokoch výskumu a na základe lepších znalostí fyzikálnych vlastností blesku bol vytvorený nový typ bleskozvodu, ktorý je charakterizovaný zvýšeným stupňom ionizácie v blízkosti hrotu bleskozvodu. To je dosiahnuté vďaka elektrickému zariadeniu, nezávislému na vonkajšom zdroji energie.
Aktívne bleskozvody patria medzi najnovšie ochrany objektov pred účinkami atmosférických prepätí. (STN 34 1390-1:6/1998). Jestvujú dve koncepcie bleskozvodov založené na:
V čase vzniku búrkového mraku vzrastie elektrostatické pole z priemernej hodnoty 100 V/m na 10 kV/m. Týmto sa prekročí prierazová pevnosť vzduchu a vzniká koronárny efekt (v okolí kovových predmetov)
Búrka vzniká stretom dvoch vzduchových más s rozličnou teplotou a vlhkosťou.Silné prúdenie vzduchu presúva kvapky vody, ľad a vlhkosť do hornej časti mraku. V mrakoch vznikajú kladne a záporne nabité častice, ktoré keď sa oddelia (do rôznych častí mraku), vznikajú výboje a nastane búrka.Záporné častice sa prevažne nachádzajú v dolnej časti mraku a kladný náboj sa indukuje pri zemi, pod mrakom. Objekty v tomto priestore menia tvar siločiar a elektrické pole mení svoju intenzitu a smer ./*Benjamin Franklin - elektrické vlastnosti mraku, 1752*/ Veľkosť intenzity na najvyššom bode objektu je lokálne najdôležitejšia. Väčšie elektrické pole v okolí špicatých objektov zvyšuje tvorbu predvýboja, vznikajúceho tesne pred bleskom.
Ak blesk zasiahne zem, záporný náboj v spodnej časti mraku sa premistni ku kladnému náboju pri zemi po kľukatej dráhe. Tieto náboje tvoria kanál nazývaný skokový stopovač (Približná rýchlosť = 200 km/h, čas = 1/100 s)
Elektrické pole sa rýchlo zosilňuje so vznikom zostupného stopovača. Na zemi vznikaju vzostupné stopovače, z ktorých jeden sa stretne so zostupným a vzniká výboj, medzi mrakom a zemou vzniká skrat. Tento dej je sprevádzaný hrmením. Po prvomblesku zvyčajne nasledujú ďalšie, až kým sa nevybije mrak.
Princíp predstihu aktivácie
Na nasledujúcich javoch:
Myšlienka aktívnych bleskozvodov:
ak ochranné zariadenie generuje vzotupný stopovač pred blízkym objektom, logicky musí byť najsiľnejší pri vzniku ďalších vzostupných stopovačov. Jeho časový predstih je /delta/T oproti klasickému bleskozvodu. Ak má zariadenie predstih, stopovač, ktorý zariadenie generuje, prejde vzdialenosť D, ktorá je väčšia ako pri klasickom bleskozvode, a teda jeho dosah je tiež väčší. Preto zachytí blesk skôr.
Druhy aktívnych bleskozvodov:
Bleskozvod má jeden zachytávač, na ktorom je v blízkosti vrcholu umiestnený obvod obsahujúci rádioaktívny prvok. Rádioaktívny prvok generuje značnú ionizáciu vzduchu nachádzajúceho sa v blízkosti vrcholu bleskozvodu, čím sa zvyšuje počet eletkrónov schopných spustiť prvú fázu zachytávania blesku. (Od r. 1986 sú zakázané).
Princíp ionizácie vzduchu pri vrchole zachytávača. Ionizácia sa dosiahne generovaním iskier pri vrchole = zyšuje sa počet elektrónov. Výhoda oproti rádioaktívnym bleskozvodom je, že ionizácia vzduchu môže začať v stanovenej chvíli. Nevýhoda: vysokonapäťový generátor potrebuje energiu pre svoju činnosť (batérie, zachytávače energie okolitého statického pola).
Potrebnú energiu získavajú z piezoodporu, ktorý využíva veternú energiu. Mechanická energia sa mení na elektrickú na piezoodpore. Týmto napätím sa generujú ióny.
Energiu zachytávajú z vyžarovania zostupného stopovača blesku pomocou systému z klasického bleskozvodu (spojené so zemou) a z izolovaných kovových súčastí ( s okolitým potenciálom). Tesne pred bleskom sa dosiahne ionizačné napätie, na úrovni vybíjača vznikajú iskry a tento generuje prvé fázy priťahovania blesku.
Umiestňuje sa vždy na najvyššom mieste budovy, minimálne 2 m nad chráneným objektom. Počet zvodov definuje STN 341391. Materiál zvodov - prevažne Cu ,ale aj nerezová oceľ, pozinkovaný materiál, Al. Norma odporúča používať prednostne pásiky pred drôtmi (skinefekt) platí to aj pre uzemňovače. Minimálny prierez = 50 mm2. Hodnota uzemňovacieho odporu má byť maximálne 10 Ohmov. Montáž môže robiť montážna organizácia s príslušnou spôsobilosťou podľa vyhl. č. 718/2002 Z.z. Je potrebná východisková OPaOS a pravdielné OP sa vykonávajú podľa čl. 7.2 STN 341391